State Titles – Day 1 Wrap

Day 1 of the 2015 Netball Victoria State Titles has wrapped up in Bendigo with teams from a 19 Victorian netballing regions descending on the Golden City Netball Association on Saturday.

At the halfway mark of the Open, 17/U and 15/U competitions, some top quality netball has already been on display with many teams fighting it out toward semi final and grand final spots on Sunday.

In the Open division, Jika have claimed top spot away from a four-way tie for second place between

the North Central, Two Bays, Barwon and Western regions.

In the 17/U division, the North East and Two Bays regions are tied at the top of the table, with a two-game advantage on the chasing pack.

In the 15/U division, Jika holds a six-point lead over the second placed Elmer in a ladder with a heap of competition in the middle of the table, after topsy-turvy results throughout the day.

The two All Abilities divisions will commence tomorrow.

Be sure to stay right up to date with all the results from the State Titles over the weekend by heading to MyNetball or downloading the MyNetball app to your smartphone from the App Store.

 

Saturday 10 October, 2015 – Day 1 Results & Ladder

Open Division

Round 1: Jika 11-16 North Central, Sunraysia 12-16 Chisholm, Western 13-9 Gippsland, Barwon 15-10 Elmer, Two Bays BYE

Round 2: North Central 9-11 Two Bays, Chisholm 14-14 Jika, Gippsland 15-9 Sunraysia, Elmer 10-12 Western, Barwon BYE

Round 3: Two Bays 8-13 Chisholm, Jika 15-6 Gippsland, Sunraysia 8-12 Elmer, Western 10-18 Barwon, North Central BYE

Round 4: Gippsland 10-15 Two Bays, Elmer 6-10 Jika, Barwon 15-6 Sunraysia, North Central 13-10 Chisholm, Western BYE

Round 5: Two Bays 15-9 Elmer, Jika 17-13 Barwon, Sunraysia 13-14 Western, Gippsland 6-17 North Central, Chisholm BYE

 

Ladder

  1. Jika 14
  2. North Central 12
  3. Barwon 12
  4. Two Bays 12
  5. Western 12
  6. Chisholm 10
  7. Elmer 4
  8. Gippsland 4
  9. Sunraysia 0

 

17 & Under Division

Round 1: North East 22-6 Sunraysia, Two Bays 20-2 Wimmera Mallee, Chisholm 9-20 Barwon, Henderson 10-10 Western, Dandenong Valley 10-17 North Central, East Gippsland 8-8 Goulburn, Gippsland 10-4 Central Highlands, Elmer 5-19 Latrobe Valley, Jika BYE

Round 2: Sunraysia 3-17 Jika, Wimmera Mallee 6-16 North East, Barwon 7-12 Two Bays, Western 18-6 Chisholm, North Central 11-7 Henderson, Goulburn 12-8 Dandenong Valley, Central Highlands 5-19 East Gippsland, Latrobe Valley 14-8 Gippsland, Elmer BYE

Round 3: Jika 11-13 Wimmera Mallee, North East 21-8 Barwon, Two Bays 9-9 Western, Chisholm 8-16 North Central, Henderson 10-5 Goulburn, Dandenong Valley 13-5 Central Highlands, East Gippsland 10-7 Latrobe Valley, Gippsland 10-8 Elmer, Sunraysia BYE

Round 4: Barwon 5-8 Jika, Western 6-6 North East, North Central 13-15 Two Bays, Goulburn 6-10 Chisholm, Central Highlands 10-14 Henderson, Latrobe Valley 17-5 Dandenong Valley, Elmer 5-10 East Gippsland, Sunraysia 12-9 Wimmera Mallee, Gippsland BYE

Round 5: Jika 16-8 Western, North East 10-9 North Central, Two Bays 12-9 Goulburn, Chisholm 11-8 Central Highlands, Henderson 16-5 Latrobe Valley, Dandenong Valley 13-11 Elmer, East Gippsland 12-8 Gippsland, Barwon 20-11 Sunraysia, Wimmera Mallee BYE

Round 6: North Central 13-6 Jika, Goulburn 6-18 North East, Central Highlands 2-13 Two Bays, Latrobe Valley 10-13 Chisholm, Elmer 5-14 Henderson, Gippsland 8-16 Dandenong Valley, Sunraysia 6-13 Western, Wimmera Mallee 8-14 Barwon, East Gippsland BYE

Round 7: Jika 18-2 Goulburn, North East 11-3 Central Highlands, Two Bays 12-8 Latrobe Valley, Chisholm 15-9 Elmer, Henderson 15-1 Gippsland, Dandenong Valley 8-12 East Gippsland, North Central 12-12 Sunraysia, Western 16-6 Wimmera Mallee, Barwon BYE

Round 8: Central Highlands 5-16 Jika, Latrobe Valley 3-14 North East, Elmer 5-16 Two Bays, Gippsland 7-13 Chisholm, East Gippsland 2-7 Henderson, Sunraysia 4-12 Goulburn, Wimmera Mallee 7-17 North Central, Barwon 11-8 Western, Dandenong Valley BYE

Round 9: Jika 17-11 Latrobe Valley, North East 12-2 Elmer, Two Bays 16-9 Gippsland, Chisholm 12-9 East Gippsland, Henderson 15-6 Dandenong Valley, Central Highlands 6-13 Sunraysia, Goulburn 8-10 Wimmera Mallee, North Central 16-5 Barwon, Western BYE

Round 10: Elmer 6-17 Jika, Gippsland 10-16 North East, East Gippsland 6-14 Two Bays, Dandenong Valley 13-11 Chisholm, Sunraysia 11-18 Latrobe Valley, Wimmera Mallee 21-7 Central Highlands, Barwon 11-5 Goulburn, Western 11-12 North Central, Henderson BYE

 

Ladder

  1. North East 38
  2. Two Bays 38
  3. Henderson 30
  4. North Central 30
  5. Jika 28
  6. Chisholm 24
  7. East Gippsland 22
  8. Barwon 20
  9. Western 18
  10. Latrobe Valley 16
  11. Dandenong Valley 16
  12. Wimmera Mallee 12
  13. Goulburn 10
  14. Sunraysia 10
  15. Gippsland 8
  16. Elmer 0
  17. Central Highlands 0

 

15 & Under Division

Round 1: North East 10-14 Sunraysia, Two Bays 8-10 Wimmera Mallee, Chisholm 13-7 Barwon, Henderson 14-8 Western, Dandenong Valley 10-13 North Central, East Gippsland 16-7 Central Highlands, Elmer 16-6 Latrobe Valley, Jika BYE

Round 2: Sunraysia 10-19 Jika, Wimmera Mallee 11-10 North East, Barwon 7-12 Two Bays, Western 9-6 Chisholm, North Central 13-10 Henderson, Goulburn 10-14 Dandenong Valley, Central Highlands 10-10 East Gippsland, Latrobe Valley 10-10 Gippsland, Elmer BYE

Round 3: Jika 15-8 Wimmera Mallee, North East 5-16, Two Bays 12-14 Western, Chishom 13-8 North Central, Henderson 14-10 Goulburn 10, Dandenong Valley 12-8 Central Highlands, East Gippsland 15-4 Latrobe Valley, Gippsland 8-12 Elmer, Sunraysia BYE

Round 4: Barwon 16-16 Jika, Western 10-14 North East, North Central 9-10 Two Bays, Goulburn 13-6 Chisholm, Central Highlands 6-13 Henderson, Latrobe Valley 5-7 Dandenong Valley, Elmer 14-10 East Gippsland, Sunraysia Daily 13-22 Wimmera Mallee, Gippsland BYE

Round 5: Jika 20-7 Western, North East 7-8 North Central, Two Bays 8-8 Goulburn, Chisholm 17-7 Central Highlands, Henderson 8-4 Latrobe Valley, Dandenong Valley 11-12 Elmer, East Gippsland 1-9, Barwon 17-11 Sunraysia, Wimmera Mallee BYE

Round 6: North Central 7-15 Jika, Goulburn 12-7 North East, Central Highlands 10-12 Two Bays, Latrobe Valley 8-7 Chisholm, Elmer 10-10 Henderson, Gippsland 9-10 Dandenong Valley, Sunraysia 12-13 Western, Wimmera Mallee 17-11 Barwon, East Gippsland BYE

Round 7: Jika 14-7 Goulburn, North East 11-10 Central Highlands, Two Bays 7-7 Latrobe Valley, Chisholm 6-9 Elmer, Henderson 12-12 Gippsland, Dandenong 12-11 East Gippsland, North central 19-8 Sunraysia, Western 9-8 Wimmera Mallee, Barwon BYE

Round 8: Central Highlands 5-19 Jika, Latrobe Valley 9-10 North East, Elmer 7-7 Two Bays, Gippsland 9-16 Chisholm, East Gippsland 8-16 Henderson, Sunraysia 12-14 Goulburn, Wimmera Mallee 11-19 North Central, Barwon 12-13 Western, Dandenong Valley BYE

Round 9: Jika 17-8 Latrobe Valley, North East 3-9 Elmer, Two Bays 9-10 Gippsland, Chisholm 7-13 East Gippsland, Henderson 10-11 Dandenong Valley, Central Highlands 11-7 Sunraysia, Goulburn 9-10 Wimmera Mallee, North Central 7-17 Barwon, Western BYE

Round 10: Elmer 7-19 Jika, Gippsland 6-11 North East, East Gippsland 6-15 Two Bays, Dandenong Valley 9-13 Chisholm, Sunraysia 8-14 Latrobe Valley, Wimmera Mallee 13-14 Central Highlands, Barwon 16-11 Goulburn, Western 9-15 North Central, Henderson BYE

Round 11: Jika 12-10 Gippsland, North East 12-4 East Gippsland, Two Bays 12-6 Dandenong Valley, Chisholm 4-12, Elmer 21-8 Sunraysia, Latrobe Valley 7-15 Wimmera Mallee, Central Highlands 10-16 Barwon, Goulburn 10-13 Western, North Central BYE

 

Ladder

  1. Jika 38
  2. Elmer 32
  3. Henderson 28
  4. Two Bays 26
  5. Wimmera Mallee 24
  6. North Central 24
  7. Dandenong Valley 24
  8. Western 24
  9. Barwon 22
  10. Chisholm 20
  11. North East 20
  12. Goulburn 18
  13. Gippsland 16
  14. Latrobe Valley 12
  15. East Gippsland 10
  16. Central Highlands 10
  17. Sunraysia 4