Underage National Squads named

Netball Nationals

Selectors have named Australian 17/U and 19/U Squads following the conclusion of the 2015 National Netball Championships at Netball Central in Sydney on Sunday.

The athletes, selected following the six-day tournament, will attend national training camps at Netball Australia’s Centre of Excellence with many getting their first taste of a national program.

The 19/U National Squad, coached by Tania Obst and Australian Diamonds Assistant coach Michelle den Dekker, will travel to New Zealand and compete in the Trans-Tasman tournament at Rotorua in May, with the squad to be split into two teams.

“The opportunity for these athletes to gain international experience at such a young age is invaluable to their development and we hope this opportunity will help push for future Australian 21/U and Diamonds selections,” Obst said.

“We have the privilege of playing two Australian teams in New Zealand, which allows for more of our squad to gain this exposure.”

Obst said the selection panel, which also included Maria Lynch and Paula Stuart, were impressed with the standard and quality of netball played at the Championships.

“The squad we have chosen really impressed us throughout the Championships we think we have selected the best group of young 19/U netball talent in the nation, and are happy with the depth our squad will provide us,” Obst said.

Netball Australia National High Performance Pathway Manager and 17/U selector Stacey West said the selection panel, which also included Cathy Fellow and Lenore Blades, were spoilt for choice with the quality of netball the athletes played at the Championships.

This year’s 17/U National squad will regroup at Netball Australia’s Centre of Excellence at the Australian Institute of Sport (AIS) in May for a training camp with all eight state and territory coaches, den Dekker and Australian Diamonds coach Lisa Alexander.

“The calibre of talent we had available for selection was very impressive and I am very happy with who we have selected,” West said.

“The opportunity for these young promising athletes to work with some of the country’s most experienced coaching and support staff at the Centre of Excellence will be very beneficial for their ongoing growth and development for the future.”

 

The 2015 Australian 19/U squad is: Casey Adamson (VIC), Toni Anderson (NSW), Jessica Anstiss (WA), Lucy Armfield (SA), Kiera Austin (NSW), Emily Burgess (SA), Jane Cook (VIC), Kate Eddy (VIC), Sophie Garbin (WA), Samantha Gooden (VIC), Tayla Honey (VIC), Cara Koenen (QLD), Annika Lee-Jones (WA), Nicole Lendich (WA), Alison Miller (ACT), Jacqueline Newton (VIC), Claire O’Brien (NSW), Amy Parmenter (NSW), Hannah Petty (SA), Emma Ryde (VIC), Ashlee Unie (QLD) and Phoebe Wilcox (WA).

 

The 2015 Australian 17/U squad is: Brooke Allan (VIC), Alexia Baker (QLD), Natalie Bright (WA), Georgia Brown (SA), Jacoba Clough (ACT), Mardi Cunningham (VIC), Demi Evans (NSW), Tayla Fraser (NSW), Jada Gafa (QLD), Matilda Garrett (VIC), Sasha Glasgow (SA), Zoe Haseler (ACT), Maddison Hinchliffe (QLD), Tara Hinchliffe (QLD), Rylie Holland (QLD), Binnian Hunt (QLD), Kimberley Jenner (QLD), Veronika Jukic (NSW), Kate Kelly-Oman (VIC), Kristen Kessler (NSW), Sharni Lambden (VIC), Hannah Lee (TAS), Olivia Lewis (WA), Isabella Macdonald (NT), Morgan Millar (WA), Lauren Moore (NSW), Courtney Murphy (NT), Emily O’Connell (SA), Teigan O’Shannassy (NSW), Kaitlin Petrie (TAS), Danielle Phillips (VIC), Rahni Samason (VIC), Annabella Sorby (QLD), Nicola Sulley-Beales (SA), Helen Taylor (WA) and Laura Towell (NSW).