Academy Trials


Netball Victoria Zone Academy Program

The Netball Victoria Zone Academy Program aims to provide a concurrent development opportunity for talented players, coaches, umpires and team managers, which will assist them to reach their potential.

The program is based on the Netball Australia’s Dare to Develop a Diamonds Academy and has three core components required for completion. These components are:

  • Technical and tactical
  • Athlete wellbeing
  • Physical preparation

Talent Identification Scouts

Netball Victoria is seeking Talent Identification Scouts for the upcoming Association Championships, played from May to June.

As a Talent Identification Scout, you will be identifying a range of talented athletes from within your region for possible entry into the Netball Victoria Pathways.

To apply please fill out the Application Form and and return to Sarah Collett, High Performance Pathways Coordinator, at sarah.collett@netballvic.com.au or PO Box 60, North Melbourne, VIC, 3061.

Applications close Wednesday 25 April 2018.


2018 Zone Academies

Central East

Head Coach: Kathleen Knott
Assistant Coach: Megan Dell
Assistant Coach: Melissa Crotty
Apprentice Coach: Kim Harrington
Team Manager: Wendy Van Der Peet


Athletes

Abby Williams
Alana Couper
Alannah Panza
Alesina Toleafoa
Amber Kerr
Annie Deng
Ashlee Barnett
Casey Dunstan
Celeste Teal
Chelsea Smith
Chevvone Thomson
Elizabeth Murphy
Ellie Stephens
Emily Andrew
Jerzi Vernall
Joanna Wietrzyk
Kaila Swindell
Kate Birch
Kiara Smith
Lara Scaunich
Lily Davis
Madeline Lurati
Madison Goldsmith
Maxine Fitiao
Molly Mcdonald
Olivia Mitchell
Olivia Spence
Piper Swayn
Saskia Nannes
Sienna Koh
Sienna Thornton
Summah Hinchcliffe
Sussu Liai
Tadiwa Kahonde
Zoe Prvulj

Central West

Head Coach: Marg Lind
Assistant Coach: Sonia Harris
Assistant Coach: Tegan Hopkins
Apprentice Coach: Josh Smith
Team Manager: Janelle Graham


Athletes

Abbey Hines
Abigail Inglis
Ally Keating
Amy Cook
Aysha Blade
Bella Gard
Charlie Seivens
Charlotte Crook
Chelsea Henshall
Claire Newcombe
Claire Oakley
Demi Albion
Demi Carr
Eliza Moodie
Emma Walters
Genna Harvey
Georgia Rogers
Georgie Cullen
Grace Valele
Harmony Harder
Holly Rothnie
Isabelle Pritchard
Jacqueline Delazzari
Kristyl Ben
Lauren Wood
Lucia Grace Ngauamo
Malia Gale
Melissa Olomanu
Natasha Atkinson-Brown
Shanelle Lilomayava
Simona Di Filippo
Taliah Mullane
Tess Campigli

Eastern

Head Coach: Di McCormack
Assistant Coach: Staci Scott
Assistant Coach: Chelsea Maher
Apprentice Coach: Jessica Middlemiss
Team Manager: De McCormack


Athletes

Alex Stephenson
Annabelle Williams
Bethany Scott
Chelsea Bowman
Chloe Radford
Destiny Mackrell
Ellen O’brien
Emily Warren
Emma White
Grace Ronchi
Hollie Bugeja
Holly Vanderpligt
Isla McRae
Isla Pearson
Jemimah Colfman
Jemma McLaughlin
Jenny Wrigglesworth
Lauren Gale
Macy Tatnell
Maddison Knowles
Matilda Van Berkel
Meg Morris
Olivia Barnett
Paris Dunkley
Stepanie Lee
Zali Anderson

North East

Head Coach: Fiona Bayer
Assistant Coach: Robyn Smith
Assistant Coach: Jodie House
Apprentice Coach: Noel Halton
Team Manager: TBC


Athletes

Niamh Boyer
Abbey Chapman
Laura Cole
Trinity Crumpen-Winmar
Lara Cunningham
Mia Duryea
Indianna Frauenfelder
Marney Gorman
Charlotte Groves
Breanna Heagney
Natalie Heagney
Blaynee House
Sophie Kamenjarin
Matillda Kennedy
Tegan Murphy
Hollie Reid
Gemma Ritchie
Ellie Robilliard
Jemmah Ryan
Imogen Taylor
Grace Unthank
Georgia Way
Lucy Way
Maddison Wigg
Dayna Williams
Amy Woodman
Eliza York

Northern

Head Coach: Madeleine Nalder
Assistant Coach: Claire Dunn
Apprentice Coach: Bianca Mann
Team Manager: Trudy Hromenko


Athletes

Alannah Bell
Cariss Brook
Georgina Byrne
Piper Dunlop
Serryn Eenjes
Meg Eishold
Mila Grant
Abbey Grindal
Abby Hallam
Megan Hammond
Brooke Hards
Ella Harvey
Lily Hindson
Gretal Hodge
Abbey Hromenko
Angelica Jack
Emma Jones
Lara Judd
Kalolaine Moi Moi
Briella O’Meara
Ella Rees
Gina Ross
Mackenzie Ryan
Laura Thomas
Ruby Turner
Bella Westbrook
Maddison White

Western

Head Coach: Guy Keane
Assistant Coach: Kate McMahon
Apprentice Coach: Melanie Starr
Team Manager: Marg Morgan


Athletes

Emma Stacey
Hannah Keane
Jessica Thwaites
Tara Elliot
Eden Squire
Isabella Dwyer
Isabella Rea
Zahli Adams
Analea McKee
Ella Smith
Tessa O’Callagham
Holli Bates
Lydia Jordan
Meg Sutherland
Zoe Fleming
Ava Pierce
Charlotte Bates
Deanna Dellis
Katie Zeunert
Laura Ritchie
Maddison Bosio
Meg Kelson
Olivia Marris
Sophie Grylewicz
Tessa Allen
Charlotte Todd
Elizabeth Dowling
Kaitlyn Balazic
Zoe Cowan
Dekota Cosson
Emily Findlay
Myah Linton


Inter Academy Weekend

All Zone Academies participate in Inter Academy Weekend at the State Netball Hockey Centre. The event provides athletes the opportunity to demonstrate and apply skills learnt in the program over the two day competition. The Inter Academy Weekend is an important part of the Netball Victoria athlete pathway as the competition provides the opportunity for 17/U Victorian State selectors to view all Academy athletes and talent identify athletes to attend the 17/U State Squad Selections. Questions and queries may also be forwarded to the High Performance Pathways Coordinator on the below contact details:

Hayley VanDenBoom
High Performance Operations Manager
hayley.vandenboom@netballvic.com.au