2018 Association Championships

The 2018 Association Championships will be held on the following dates, with locations to be confirmed mid-January 2018.

  • Sunday 20 May 2018: Central East (13/U), Central West (15/U, 17/U), Eastern, Northern
  • Sunday 27 May 2018: Central East (15/U, 17/U, All Abilities 17/U), Central West (13/U), North East, Western
  • Sunday 17 June 2018: Finals Day at State Netball Hockey Centre

Team entries will open 26 February 2018. Further information will be sent to all associations and leagues in February 2018.

 

Contact

For more information about the Association Championships please contact Netball Victoria Competitions Coordinator Cassy Cayzer on (03) 9321 2261 or [email protected]

2017 Winners

FINALS
13/U Champions
Banyule & District NA (12) defeated Albury NA (10)

15/U Champions
Frankston & District NA (12) defeated Banyule & District NA (8)

17/U Champions
Banyule & District NA (14) defeated St Albans/Caroline Springs NA (13)

OPEN Champions
Bendigo FNL (18) defeated Bellarine FNL (14)

 

CENTRAL WEST
13/U Reserve
Altona NA (13) defeated Banyule & Districts NA (11)

13/U Champ
Banyule & Districts NA (13) defeated St Albans/Caroline Springs NA (10)

15/U Reserve
Geelong FNL (16) defeated Sunbury NA (15)

15/U Champ
St Albans/Caroline springs NA (14) defeated Banyule & Districts NA (11)

17/U Reserve
Geelong FNL (20) defeated Plenty Valley NA (13)

17/U Championship
Banyule & Districts NA (20) defeated St Albans/Caroline Springs (13)

NORTHERN
13/U Reserve
Golden Rivers (16) defeated Deniliquin NA (6)

13/U Champ
Sunraysia FNL (12) defeated Wimmera NA (6)

15/U Reserve
Rochester NA (11) defeated Echuca & District NA Gold (6)

15/U Champ
Sunraysia FNL Green (14) defeated Echuca & District NA Navy (7)

17/U Champ
Central Murray NL (14) defeated Bendigo FNL (13)

EASTERN
13/U Reserve
Sale NA (10) defeated Gippsland League (2)

13/U Champ
Sale NA (12) defeated Gippsland League (7)

15/U Reserve
Gippsland League (13) defeated West Gippsland Netball Competition (2)

15/U Champ
Gippsland League (12) defeated West Gippsland Netball Competition (11)

17/U Champ
Gippsland League (18) defeated Alberton FNL (9)

CENTRAL EAST
13/U Reserve
Lilydale & Yarra Valley NA (17) defeated Prahran NA (12)

13/U Champ
South East FNL (15) defeated Lilydale & Yarra Valley NA (8)

NORTH EAST
13/U Reserve
Albury NA Blue (14) defeated Wangaratta NA (11)

13/U Champ
Albury NA (8) defeated Netball Wodonga (6)

15/U Reserve
Albury NA Blue (17) defeated Albury NA Red (4)

15/U Champ
Albury NA (17) defeated Yarrawonga & District NA (11)

17/U Champ
Albury NA (9) defeated SS&A Ovens & Murray FL Gold (7)

WESTERN
13/U Champ
Ballarat FNL (17) defeated Hampden FNL (5)

15/U Champ
Ballarat FNL (14) defeated Western Border NA Navy (10)

17/U Champ
Western Border (10) defeated Hampden FNL (8)