11/10/2015Netball Victoria State Titles 2015Bendigo Day 2Photo: Grant Treeby

About

The Netball Victoria State Titles provide a fantastic opportunity for all 19 regions in Victoria to come together and compete in 15/Under, 17/Under, Open and All Abilities netball divisions.

The weekend competition not only brings quality players, coaches and umpires from all areas across the state but is also recognised as an invaluable development tool and promotes a structured pathway for those playing netball in Victoria.

We are pleased to announce the 2018 State Titles will be held at Shepparton Sports City from 6 to 7 October.

Read Official Announcement

For more information please contact: Cassy Cayzer 9321 2261 or cassandra.cayzer@netballvic.com.au

State Titles Partners

Greater Shepparton City Council is proud to be the major sponsor for the 2018 State Titles.

Please visit www.vistishepparton.com.au for visitor information, accommodation, dining and attractions in the area

Accommodation is well catered for in Greater Shepparton with a choice of quality motels, hotels, cabins, caravan parks, leisure centres, on campus facilities and bed and breakfast establishments. The friendly staff at the Greater Shepparton Visitor Centre have a detailed understanding of all accommodation options within Greater Shepparton and can refer individuals and groups to properties that suit requirements, ensuring your stay in the region is as enjoyable as possible. This service is free of charge:

Greater Shepparton visitor Centre
Phone (toll free): 1800 808 839
Email: info@visitshepparton.com.au
Website: www.visitshepparton.com.au

 

Other Partners

Netball Victoria Regions

 

combined_map_A0

 

2017 State Titles Winners

Click here to read our full competition wrap from the 2017 Netball Victoria State Titles at Eagle Stadium.

Open Division
Grand Final: 
Two Bays 23 d 10 North East

 


 

17/U Division
Grand Final: 
Henderson 18 def 8 Barwon

 

 


15/U Division
Grand Final:
Elmer 14 def 9 Chisholm

 

 


AAA Championship Division
Grand Final:
Elmer 13 def 6 Barwon

 

 


AAA Reserve Division
Grand Final:
Barwon 11 def 5 Elmer