The Netball Victoria Association Championships will be entering its 21st year of competition in 2020. The competition provides more than 180 Victorian Associations and Leagues the opportunity to compete in a crucial part of the Netball Victoria pathway, with talent ID staff working to identify athletes, umpires and coaches at all tournament days.

The age divisions offered in 2020 are as follows:

  • 13 & Under Female (males <13 years of age as at the first day of competition may participate)
  • 15 & Under Female (males <13 years of age as at the first day of competition may participate)
  • 15 & Under Mixed (females and males – restrictions apply)
  • 17 & Under Female
  • Open Female
  • All Abilities

2019 RESULTS

13&U premiers: Lillydale Yarra Valley NA (20) def Casey NA (11)

15&U premiers: AFL Outer East (17) def Parkville Netball (12)

17&U premiers: St Albans Caroline Springs NA (19) def SS&A Ovens & Murray FNL (14)

15&U Mixed premiers: Doncaster & District NA (23) def Waverley District NA (9)

Open premiers: Goulburn Valley League (16) def SS&A Ovens & Murray FNL (11)

Photo Credit: Grant Treeby | treebyimages.com.au

2019 Qualifying Results

Central East

13&U Champ – Lillydale Yarra Valley NA def Casey NA

13&U Reserve – Whitehorse NA def Prahran NA

15&U Champ – Chelsea & District NA (20) def AFL Outer East (8)

15&U Reserve – Prahran NA (11) def Waverley District NA (8)

17&U Champ – Boroondara NA def Richmond NA

17&U Reserve – MENA (15) def Waverley City NA (9)

 

Central West

13&U Champ – St Albans Caroline Springs NA (14) def Colac & District FNL (11)

13&U Reserve – Banyule & Districts NA (9) def St Albans Caroline Springs NA (3)

15&U Champ – Banyule & Districts NA (18) def Parkville Netball (10)

15&U Reserve – St Albans Caroline Springs NA (12) def Banyule & Districts NA (13)

17&U Champ – Wyndham NA (13) def St Albans Caroline Springs NA (11)

17&U Reserve – Northern Pride NA (13) def Banyule & Districts NA (9)

 

Eastern

13&U Champ – Gippsland League (15) def Sale NA (4)

13&U Reserve – Gippsland League (17) def West Gippsland FNC (9)

15&U Champ – Gippsland League (16) def Ellinbank & District NA (5)

15&U Reserve – Gippsland League (15) def Sale NA (5)

17&U Champ – Gippsland League (14) def North Gippsland FNL (12)

 

North East

13&U Champ – Albury NA (17) def Netball Wodonga (14)

13&U Reserve – Shepparton NA (13) def Netball Wodonga (11)

15&U Champ – Goulburn Valley League (17) def Albury NA (8)

15&U Reserve – Shepparton NA (8) def Netball Wodonga (4)

17&U Champ – Goulburn Valley League (9) def SS&A Ovens & Murray FNL (7)

 

Northern

13&U Champ – Central Murray FNL (17) def Sunraysia FNL (6)

13&U Reserve – Sunraysia FNL (9) def Echuca & District NA (8)

15&U Champ – Sunraysia FNL (13) def Central Murray FNL (6)

15&U Reserve – Catlemaine & District NA (12) def Sunraysia FNL (11)

17&U Champ – Bendigo FNL (22) def Wimmera NA (13)

 

Western

13&U Champ – Hampden FNL (22) def Ballarat NA (19) – extra time

13&U Reserve – Central Highlands NL (14) def South West District FNL (11)

15&U Champ – Hampden FNL (13) def Western Border NA (9)

15&U Reserve – Warrnambool & District FNL (12) def Central Highlands NL (8)

17&U Champ – Hampden FNL (18) def Ballarat FNL (16)

 

 

Contact

 

For more information about the Association Championships, please contact Netball Victoria Competitions Coordinator, Alex Ball on (03) 9321 2247 or alex.ball@netballvic.com.au