Talent Identification Program

Netball Victoria conducts Talent Identification (TID) during Netball Victoria competitions and tournaments. Talent scouts assess athletes to be considered for invitation to trial for the Netball Victoria Talent Academy and state 17/U and 19/U programs.

2022 TID Invitation List

Olivia Allan - Springvale & District Netball Association
Natalie Antoniou - Doncaster & Districts Netball Association
Mia Arnberger - Whitehorse Netball Association
Poppy Arrowsmith - Doncaster & Districts Netball Association
Pippi Barrow - Sandringham District Netball Association
Ruby Beaufort - Springvale & District Netball Association
Zoe Besanko - 2021 Central East Athlete
Teagan 	Bethune  - 2021 Central East Athlete
Emily Block - Melbourne East Netball Association
Adelina	Bloomfield - Mountain District Netball Association
Ella Brant - Sandringham District Netball Association
Georgie Brisbane - Lilydale Yarra Valley Netball Association
Lexi Broadley - Casey Netball Association
Isabella	Brown - Whitehorse Netball Association
Zoe Calabrese - Kingston & Districts Netball Association
Zoe Caldwell - Boroondara Netball Association
Zarah Carnie - Mornington Peninsula Netball Association
Alexandra Carroll - Doncaster & Districts Netball Association
Rebecca Course - 2021 Central East Athlete
Abby Curtis - 2021 Central East Athlete
Lily Dalton - Richmond Netball Association
Bridget	Davidson - Ariels
Brigitte	DeMamiel - 2021 Central East Athlete
Saskia Dennis - Chelsea District Netball Association
Arpita Divecha - Ariels
Bridget	Dodds - Doncaster & Districts Netball Association
Lily Douglas - Boroondara Netball Association
Ava Dunstan - 2021 Central East Athlete
Matise Eabry - Waverley District Netball Association
Alana Edgley - Doncaster & Districts Netball Association
Millie Elgin - Springvale & District Netball Association
Florence Elia - Springvale & District Netball Association
Maisy Evans - Sandringham District Netball Association
Alexandra Fairchild - Richmond Netball Association
Abby Findlay - Lilydale Yarra Valley Netball Association
Daisy Flockart - 2021 Central East Athlete
Leaia Fono - Casey Netball Association
Lupe Fonua - Casey Netball Association
Lucinda	Gatt - 2021 Central East Athlete
Chelsea	Giblett - 2021 Central East Athlete
Charlotte Gilmore - Chelsea Netball Association
Eva Gray - Kingston & Districts Netball Association
Zoe Hall - Richmond Netball Association
Chelsea	Hallam - Waverley District Netball Association
Taya Hayes - Waverley Night Netball Association
Mollie Helmot - Waverley District Netball Association
Maddie	Henson	- Doncaster & Districts Netball Association
Sophie	Hetherington - Boroondara Netball Association
Angelina Hocholger - Mountain District Netball Association
Abby Hocking - Boroondara Netball Association
Charlotte Hudolin - AFL Outer East
Grace Ioelu - Casey Netball Association
Ava Isakow - Boroondara Netball Association
Michaela James	 Doncaster & Districts Netball Association
Audrey	James - Boroondara Netball Association
Erin Jepferis - Whitehorse Netball Association
Lucinda	Johnstone - Mornington Peninsula Netball Association
Keiva Kell - Kingston Districts Netball Association
Oivia Kelly - Chelsea District Netball Association
Juliette	Kelly - Boroondara Netball Association
Sophie	King - Waverley District Netball Association
Milan-Temeio Kupa-Kamana - Springvale  District Netball Association
Piuti Laban - Casey Netball Association
Leviana	Lawrence - Waverley Night Netball Association
Madeline Lawson - Chelsea  & Districts Netball Association
Audrey	Ling - Waverley Night Netball Association
Alexandra Louie	 - 2021 Central East Athlete
Delylah	Loulanting - 2021 Central East Athlete
Pippa Lyford - Whitehorse Netball Association
Annecy	Lyon - Sandringham District Netball Association
Taya Macdonald - Casey Netball Association
Olivia May - Doncaster  & Districts Netball Association
Matila McIntyre - Caulfield & District Netball Association
Edie Mclachlan - Prahran Netball Association
Abby Meinecke - AFL Outer East
Eliza Molino - 2021 Central East Athlete
Abi Moss - Caulfield & District Netball Association
Javiah Najdovski - Waverley District Netball Association
Lara Nathan - Lilydale Yarra Valley Netball Association
Zara Neuwirth - Boroondara Netball Association
Alice Nicholas - 2021 Central East Athlete
Chloe North-Coombes - Melbourne East Netball Association
Georgie	 O'Brien	 - 2021 Central East Athlete
Amelie	O'Brien - Lilydale Yarra Valley Netball Association
Kate O'Dwyer - Sandringham District Netball Association
Kiera O'Hara - Prahran Netball Association
Alyssa Ohi - 2021 Central East Athlete
Lily O'Kelly - Casey Netball Association
Imogen	Panetta - Whitehorse Netball Association
Giann Pike - Springvale & District Netball Association
Alexia Plimmer - Melbourne East Netball Association
Lucy Polkinghorne - Waverley District Netball Association
Jessie Prvulj - Casey Netball Association
Hayley Ray - 2021 Central East Athlete
Sienna Ready - Whitehorse Netball Association
Charlize	 Reid - 2021 Central East Athlete
Sienna Rig - Waverley District Netball Association
Sophie Roberts - 2021 Central East Athlete
Eliza Roovey - Whitehorse Netball Association
Annabelle Sakurai - Caulfield & District Netball Association
Georgia	 Scheer - Melbourne East Netball Association
Abbey Sharrock - Waverley District Netball Association
Ashton	Simmons - 2021 Central East Athlete
Leila Simpson - Chelsea Netball Association
Marlee	Smart - Lilydale Yarra Valley Netball Association
Charlise	 Smead - Doncaster & Districts Netball Association
Zoe Smith - Doncaster & Districts Netball Association
Summer Sterling - Mornington Peninsula Netball Association
Issy Stone - Waverley District Netball Association
Asha Taylor - Chelsea Netball Association
Caitlin Tetley - Chelsea Netball Association
Ellie Trembath - AFL Outer East
Charleaz Tuaopepe - Casey Netball Association
Asia Tuiloma - Casey Netball Association
Karli Tupou - 2021 Central East Athlete
Darshanna Umakhanthan - Waverley Night Netball Association
Sienna Van Velzen - Boroondara Netball Association
Srinitha	Vasu - Waverley Night Netball Association
Te Aroha Waiomio - Doncaster & Districts Netball Association
Mackenzie Wallace - 2021 Central East Athlete
Ella Waters - Waverley District Netball Association
Zoe Whittaker - Sandringham District Netball Association
Chelsea	Whittle	- Caulfield & District Netball Association
Amy Wicks - Mountain District Netball Association
Tayla Wilkinson	 - AFL Outer East
Gigi Williams - Chelsea Netball Association
Coco Williams - Sandringham District Netball Association
Alice Williams - Doncaster & Districts Netball Association
Teah Wilson - 2021 Central East Athlete
Annabel Zammit - Melbourne East Netball Association
Laura Zapedowski - Waverley Night Netball Association

Holly Adams-Aliock - Altona Netball Association
Mia  Aitkens - AFL Barwon
Louise Albrighton  - 2021 Central West Athlete
Haylie Baker - Diamond Creek Netball Association
Sahara Ball - Parkville Netball
Zainab Balogun - Geelong Central Netball Association
Ava Bannister - Parkville Netball
Grace Boland - Bellarine Football Netball League
Monica Bond - Geelong Central Netball Association
Siena Bosschieter - Banyule Netball Association
Eliza Brown - AFL Barwon
Miranda Budde - Altona Netball Association
Tahlia Buek - Geelong Football Netball League
Larni Bullock - Diamond Creek Netball Association
Sarah Bult - Banyule Netball Association
Eliza Burge - Parkville Netball
Sienna Butcher - 2021 Central West Athlete
Elisa Butterworth-Gonebale - 2021 Central West Athlete
Jenna Calabrese - 2021 Central West Athlete
Zara Cheel - Essendon Netball Association
Liliana Chiocci - Diamond Creek Netball Association
Rylee Connor - Bellarine Football Netball League
Bella Connors - 2021 Central West Athlete
Monique Costanzo - Plenty Valley Netball Association
Olivia Craske - 2021 Central West Athlete
Alice Cross - Banyule Netball Association
Chanelle Derbas - Parkville Netball
Sofia Dickeson - Bellarine Football Netball League
Alyssa Dreaneen - Banyule Netball Association
Charlee	Duff-Tytler - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Zoe Dungan - Parkville Netball
Remy Duynhoven - Colac & District Football Netball League
Grace Ellis - Banyule Netball Association
Juliet Evans - AFL Barwon
Bree Florance - Banyule Netball Association
Madison Foot - AFL Barwon 
Sarah Ford - Geelong Football Netball League
Leni Gilbert - Gilbert	AFL Barwon 
Mikayla	Gilbo - AFL Barwon
Taylah Gilcrist - Parkville Netball
Chelsea	Gillett - AFL Barwon
Ruby Graham - AFL Barwon 
Nara Gueli - Banyule Netball Association
Maggie 	Hart - AFL Barwon 
Ava Hauser - AFL Barwon
Mia Hayes - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Eden Henderson-Craig - AFL Barwon 
Amilla Hill - Geelong Football Netball League
Evie Hines - AFL Barwon 
Charli Hoey - Geelong Football Netball League
Samantha Hood	 - AFL Barwon
Georgia Howell - 2021 Central West Athlete
Evey Hunter - Diamond Creek Netball Association
Amy Ingles - Geelong Football Netball League
Emily Jelesic - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Evie Kemp - Geelong Central Netball Association
Keelin Kirk - AFL Barwon
Faith Malasia - 2021 Central West Athlete
Amanda Manihera - Wyndham Netball Association
Lucy Mason - AFL Barwon
Skyra-Lee McCarthy - Wyndham Netball Association
Mia McVeigh - Wyndham Netball Association
Chloe Merry - AFL Barwon
Madeline Mickovski - 2021 Central West Athlete
Emily Miles - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Charlotte Miller - Altona Netball Association
Lily Mills - Bellarine Football Netball League
Sami Minton-Connell - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Bianca Mirra - Northern Pride Netball Association
Aspen Morris - AFL Barwon
Milla Murphy - Parkville Netball
Eden Nadorp-Goddard - Geelong Football Netball League
Madison O'Connor - AFL Barwon 
Monique Parker - Altona Netball Association
Alyssa Pearse - 2021 Central West Athlete
Savanah Pirihi - Altona Netball Association
Olivia Powell - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Hannah Ramsey - Altona Netball Association
Olivia Richardson - AFL Barwon
Claudia Runge - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Marli Russell - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Charlie Scarlett - AFL Barwon 
Louise Shaw - AFL Barwon
Zoey Shaw - AFL Barwon
Lucy-May Siggins - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Kayla Spyrou - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Ayva Tanfara - 2021 Central West Athlete
Ava Tarau - Banyule Netball Association
Jade Tardio - Geelong Football Netball League
Ruby Taylor - AFL Barwon
Dasha Taylor - Parkville Netball
Jaeda Utoasega - 2021 Central West Athlete
Zahra Veitch - Geelong Central Netball Association
Natalie Villani - AFL Barwon 
Zara Walker - Colac & District Football Netball League
Mackenzie West - St Albans/Caroline Springs Netball Association
Mackenzie Williams - Banyule Netball Association